logo

/

Dogodki

/

Predavanja

Zimske olimpijske igre v Sarajevu 1984: 40 let kasneje


Avtor(ji):Peter Mikša
Soavtor(ji):Božidar Flajšman (snem., film. mont.), Bogdana Mikša (snem.)
Leto:24. 12. 2024
Založnik(i):Oddelek za zgodovino FF, Ljubljana
Jezik(i):slovenščina
Vrst(e) gradiva:video
Avtorske pravice:
CC license

To delo avtorja Peter Mikša je ponujeno pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna

Datoteke (2)
Opis

Letos smo obeležili 40 let, ko so prvič in do danes edinkrat olimpijske igre – največji športni in globalni dogodek na sploh - potekale v državi, v kateri smo takrat živeli Slovenci. Leta 1984 je Sarajevo, glavno mesto jugoslovanske socialistične republike Bosne in Hercegovine (BIH), namreč gostilo zimske olimpijske igre. Sarajevo je uspelo s svojo kandidaturo leta 1978, šest let kasneje – od 8. do 19. februarja 1984 so tako v BIH gostili najboljše zimske športnike sveta.

Na igrah smo velik pečat pustili tudi Slovenci. Ne samo kot športniki – v slovensko in jugoslovansko zgodovino se je vpisal Jure Franko, ki bo za vse večne čase zapisan kot prvi, ki je na zimskih olimpijskih igrah za Jugoslavijo in s tem tudi Slovenijo osvojil odličje – pomembno vlogo smo odigrali že pri konstrukciji objektov in izvedbi tekmovanj, s čimer smo dodali svoj edinstven prispevek k veličastnosti tega dogodka.

Kako Sarajevo z okolico izgleda danes, kako se spominjamo Slovenci tega dogodka ter kako se zimskih olimpijskih iger spominjajo takratni soustvarjalci tega dogodka?

Ekipa Središča za javno zgodovino se je odpravila tja in posnela kar nekaj zanimivih prispevkov, ki bodo sledili tokratnemu uvodnemu.

Vabljeni k ogledu oziroma poslušanju.

Metapodatki (10)
  • identifikatorhttps://hdl.handle.net/11686/66261
    • naslov
      • Zimske olimpijske igre v Sarajevu 1984: 40 let kasneje
    • avtor
      • Peter Mikša
    • soavtor
      • Božidar Flajšman (snem., film. mont.)
      • Bogdana Mikša (snem.)
    • opis
      • Letos smo obeležili 40 let, ko so prvič in do danes edinkrat olimpijske igre – največji športni in globalni dogodek na sploh - potekale v državi, v kateri smo takrat živeli Slovenci. Leta 1984 je Sarajevo, glavno mesto jugoslovanske socialistične republike Bosne in Hercegovine (BIH), namreč gostilo zimske olimpijske igre. Sarajevo je uspelo s svojo kandidaturo leta 1978, šest let kasneje – od 8. do 19. februarja 1984 so tako v BIH gostili najboljše zimske športnike sveta. Na igrah smo velik pečat pustili tudi Slovenci. Ne samo kot športniki – v slovensko in jugoslovansko zgodovino se je vpisal Jure Franko, ki bo za vse večne čase zapisan kot prvi, ki je na zimskih olimpijskih igrah za Jugoslavijo in s tem tudi Slovenijo osvojil odličje – pomembno vlogo smo odigrali že pri konstrukciji objektov in izvedbi tekmovanj, s čimer smo dodali svoj edinstven prispevek k veličastnosti tega dogodka.Kako Sarajevo z okolico izgleda danes, kako se spominjamo Slovenci tega dogodka ter kako se zimskih olimpijskih iger spominjajo takratni soustvarjalci tega dogodka? Ekipa Središča za javno zgodovino se je odpravila tja in posnela kar nekaj zanimivih prispevkov, ki bodo sledili tokratnemu uvodnemu. Vabljeni k ogledu oziroma poslušanju.
    • založnik
      • Oddelek za zgodovino FF
    • datum
      • 24. 12. 2024
    • tip
      • video
    • jezik
      • Slovenščina
    • pravice
      • licenca: ccByNcSa